Home > Využití darovaných vlasů

V tomto článku bychom vám rádi chtěli popsat celý proces s darovanými vlásky. Protože většina dárců očekává, že z jeho jednoho copu bude vyrobena jedna paruka. To tak ale bohužel není nikdy možné, na jednu paruku je třeba mnohem více culíků. Vysvětlíme proč. Také se nás ptáte, co se děje s vlasy, které jsou delší než 35 cm a proč ty kratší jsou ohodnoceny částkou v řádu desítek korun a ne více. Vše vám objasní právě tento článek.

Jediná podmínka – 35 cm dlouhé vlasy

Jedinou podmínkou přijímaných vlasů pro náš Nadační fond Daruj vlasy je délka. Jsme schopni zpracovat vlasy barvené, promelírované, se šedinami i celé šedé či dokonce bílé. Tyto vlasy dokážeme nabarvit na požadovaný odstín paruky. Na výrobu dokážeme použít dámské, pánské i dětské vlasy. Ale jediné, co nedokážeme zpracovat jsou vlasy kratší jak 35 cm. Proč? Protože paruka se připravuje ručně vlásek po vlásku s tím, že se poutkuje. Do podkladového tylu, který připomíná velmi jemnou síťku, se provlékne vlásek a na konci se na něm udělá uzlík. Zkuste si na 35 cm krátkém vlasu udělat uzlík. Je to těžké, že? Naši vlásenkáři to dokážou, ale výsledkem je opravdu krátká paruka. Většina dam má zájem o paruku v délce minimálně mikáda a je také ideální provést závěrečný střih už na samotné žadatelce. S krátkou parukou ale už moc není, co stříhat. Takže proto je naše podmínka minimálně 35 cm dlouhé vlasy. Můžeme ale vyzdvihnout, že jsme jedinou organizací, která vůbec takto krátké vlasy dovede ocenit a ještě pro výrobu paruky zpracovat.

Co se s darovanými vlasy děje?

Když nám darujete vlásky, a to ať už k nám doputují poštou nebo je necháte v partnerském salonu, tak s nimi začne následující proces. Nejprve spousta administrace, která je ale bohužel v dnešní době nezbytná. Každý jednotlivý cop musí být zaevidován. To znamená, že si zaznamenáme údaje o dárci a jeho culíku/culíkách a uděláme si dvě kopie dárcovské smlouvy. Cop, který k nám přijde bez dárcovské smlouvy nemůžeme dále zpracovat, protože ho nemůžeme oficiálně přijmout, nemáme dárcovo svolení. Tyto copy pak shromažďujeme stranou a obepisujeme dárce s prosbou o dodatečné dodání smlouvy. Následně musí dojít ke zpracování vlasů, pro výrobu paruky potřebujeme rovnoměrný culík, kdy jsou všechny vlásky stejně dlouhé. Neboli kratší a delší vlasy jsou vyčesány, proto je nutné, aby culík měl minimálně 35 cm v průměru. Dobré je tedy nechat si vlasy růst tak dlouho, aby culík po střihu měl cca 36-40 cm, protože konečky se obvykle vyčesají. Když je cop kompletní i s řádně vyplněnou smluvou, musí být změřen, zvážen a musí mu být přidělen odstín. Díky těmto hodnotám je následně naceněn podle orientační výkupní ceny našeho partnera, kterou zde máme zveřejněnou. A proč vlastně copy naceňujeme? Řada dárců si představuje, že nám věnuje vlasy a my z nich ihned uděláme paruku. Ale to není tak jednoduché. Jednak na paruku je třeba cca 150-200 gramů vlasů a to je přibližně tak 2-5 copů dle délky a hustoty a jednak paruky z pravých lidských vlasů pro nás připravují nejčastěji externí vlásenkáři nebo ti z firmy ProfiBeauty s.r.o. U nich si jako fond práci objednáme a na jejich účet z našeho transparentního účtu následně tuto práci uhradíme. Ale z čeho? Kde bychom vzali finance na zaplacení vlásenkáře, který paruku vyrábí 2-3 týdny a jejíž cena se pohybuje v ceně okolo 14-15 tisíc korun?

Financování paruk

Paruka se vyrábí ručně z darovaných vlasů obvykle 1-2 týdny. Jedná se opravdu o pečlivou detailní práci. Obvyklá cena paruk je tedy složena z výkupní ceny za vlasy, práce vlásenkáře, marže, dph. Ceny ručně dělaných paruk z pravých vlasů jsou tak běžné za cenu okolo 20-40 tis. Kč. Náš fond má štěstí, že mu pomáhají opravdu všichni, nejen dárci, partnerské salony, ale i samotní vlásenkáři nebo hlavní partner výkupce vlasů ProfiBeauty s.r.o.. Tato firma poskytne již vykoupené vlasy od dárců na výrobu paruky, partnerský vlásenkář nám dává velkou slevu za dílo, takže obvykle si vlásenkář řekne za 10 dní práce okolo 14-15 tis. Kč i více, dle složitosti a délky paruky, což jsou opravdu nutné náklady za tuto práci. A to je opravdu úžasné, dokážeme tak nakupovat krásné ručně dělané paruky pro naše žadatele za neuvěřitelné částky. I díky tomu jsme rozdali opravdu spoustu paruk a dokázali využít 100 % získaných prostředků z prodeje vlasů. Takže, kde bereme peníze na zaplacení paruk, když máme minimum finančních podporovatelů? Máme své dárce. Dárců s finančními příspěvky mnoho nemáme, ale máme velmi hodně dárců s vlasy a s jejich souhlasem v dárcovské smlouvě umíme maximalizovat užitek z tohoto daru. A vlasy jsou v dnešní době velmi cenným artiklem. Obzvláště ty delší nad 35 cm. Proč?

Cenné vlasy nad 35 cm

Vlasy, které dosahují nad 35 cm, se snažíme co nejlépe zpeněžit, maximalizovat tak užitek z těchto vlasů a nacenit je obvyklou tržní výkupní cenou. Tuto aktuální tržní výkupní cenu nám nejlépe zajišťuje v současnosti náš partner ProfiBeauty s.r.o. Čas od času, dáme i některé vlasy do dražby, ale je to opravdu velmi časově náročné a zatím není takový zájem o tyto dražby mezi výkupci, takže pouze pokud nám čas dovolí a ozvou se nám výkupci, budeme v dražbách pokračovat i nadále. Vydražitel nebo výkupce si pak vlasy ponechá, zaplatí za ně ale maximum, a my můžeme zaplatit práci za výrobu paruky. Samozřejmě nebráníme se ani spolupráci s jinou výkupnou. Jde jen o to, kdo nám nabídne lepší podmínky a za ty krásné dary více peněz. Ty pomohou pak maximálnímu počtu žadatelů. Jsme jediná organizace, která takto krátké vlasy dokáže zpeněžit. Zkuste se podívat po výkupech vlasů, obvykle do 35-40 cm o ně opravdu není zájem.

Zde jsou fotky našeho skladu, kde máme v krabicích tyto vlasy od každého dárce uloženy a řádně evidovány. Čekají na vhodného žadatele a výrobu paruky.  Takže možná vám přijde zvláštní, že 40 cm dlouhý culík přinesl 2000 Kč a culík dlouhý 35 cm jen 120 Kč, ale cena je dána trhem a poptávkou, ty krátké, ale přinesou také své, jsou zdrojem pro výrobu paruky a níže ve videu, je zrovna vidět, jak hezky to posloužilo vlásenkářům k výrobě paruky pro žadatele.

Podle čeho se určuje cena vlasů

Vlasy jsou naceňovány podle výkupních cen daných trhem, aktuálně se řídíme cenami našeho výkupce, nebo využijeme onu dražbu. K dispozici máte tabulku s orientační hodnotou vlasů. Každý cop je originál, a tak se k němu i přistupuje. Cenová rozpětí se vám mohou zdát velká, ale vlasy se posuzují nejen podle délky a gramáže, ale především podle kvality, odstínu apod. Není tak nutné dodávat, že vlasy nebarvené a jemné jsou cennější než vlasy oslabené barvením.

Cesta vlasů ve zkratce

 • příjem copu – poštou nebo osobně (jednotlivě od dárců nebo hromadně z partnerských salonů)

 • evidence darovaného copu – informace o dárci

 • 2 kopie darovací smlouvy

 • vyčesání kratších vlásků z copu

 • změření copu

 • zvážení copu

 • určení odstínu (světlé/tmavé/barvené)

 • nacenění copu (podle délky, odstínu, gramáže a kvality)

 • zabalení copu (každý cop se uzavře spolu s dárcovskou smlouvou do sáčku)

 • předání copu do evidence – každý cop je naskladněn a uložen podle délky

 • převod financí od ProfiBeauty na nadační transparentní účet

 • odstín paruky a konkrétní cop se vybírá z desítek kusů na míru žadateli. Nikdy nelze splnit požadavek dárce  „já chci svůj cop vidět na kokrétní paruce, napište mi až se tak stane“. Jsme jen lidi a práci s koordinací děláme ve volném čase a protože tento požadavek má obvykle každý měsíc desítky z Vás, nejsme schopni takové požadavky splnit, to bysme nedělali práci pro fond, ale jen sepisování zpráv, dohledávání evidencí, jmen, emailů atd. Ale můžeme občas udělat video a výběr copů pro výrobu paruk zveřejnit včetně jmen dárců – jako tomu je výše.

Výsledky naší práce – prohlédněte si minigalerii některých předaných paruk v roce 2017

Eliška Bučková předává paruku
previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider
gallery.