Home > Soukromý: Jak pomáháme > Ztráta vlasů – příčiny a důsledky
  •  ZTRÁTA VLASŮ U ONKOLOGICKÝCH PACIENTŮ

Ztráta vlasů nejčastěji postihuje pacienty, u nichž byl nalezen zhoubný rakovinotvorný nádor. Tito pacienti musí podstoupit léčbu chemoterapií, při níž je bohužel velmi častým vedlejším účinkem vypadávání vlasů. Tento stav většinou nastává pár týdnů po zahájení léčby. Je však přechodný a jakmile léčba skončí, postupně začnou zase vlásky dorůstat, dokonce v lepší kvalitě.

   

  • ALOPECIE – CHOROBNÉ VYPADÁVÁNÍ VLASŮ

Druhou nejčastější příčinou ztráty vlasů je neinfekční onemocnění s názvem alopecie. Alopecie postihuje ženy, muže, dokonce i velmi malé děti, a to buď ve formě prořídlých vlasů, částečného vypadávání vlasů nebo dokonce až úplné ztráty vlasů. Pacienti bohužel nejsou vždy vyléčeni, neboť ne vždy se daří určit možná příčina. Příčiny tohoto onemocnění jsou totiž často nejisté, ve většině případech zde hraje hlavní roli genetika, stres, hormonální změny či nesprávné stravování. U pacientů může docházet ve větší či menčí míře k vypadání vlasů, ale i ochlupení. V případě tvorbě lysinek často pacienti jako náhradu vlasů volí vlasové tupé, které je aplikováno pouze na holé místo a jinak dokonale splyne s ostatními vlasy. V případě celkové ztráty vlasů nosí pacienti paruky či podstupují transplantaci vlasů. Toto onemocnění má několik druhů, jenž mají vždy odlišný průběh a především jinou příčinu. 

  • androgenní alopecie – tento druh alopecie je nejrozšířenější a bývá označován jednoduše jako plešatost. Touto alopecií trpí především muži a je u nich považována za přirozenou. Ve vyjímečných případech se však může vyskytnout i u žen. Zapříčiněna je již vrozenými geny a projevuje se tak, že v oblasti spánků a na temeni hlavy dochází ke zmenšení vlasových folikul. Následkem toho místo vlasů rostou chloupky, které připomínají chmýří, až docela přestanou růst a vznikne tak pleš. 
  • alopecie areata – u tohoto druhu alopecie dosud nejsou známé její příčiny a neexistuje tak ani účinná léčba. Postihuje jak muže, tak ženy i děti v jakémkoliv věku. Projevuje se vypadávajícími vlasy v kruhových shlucích. Pravděpodobně je tento druh alopecie spjat se stresovými situacemi. Mnohdy může tento druh alopecie končit i úplnou ztrátou vlasů, které ale obvykle opětovně narostou. Avšak nezřídka se může vypadávání opakovat. 
  • difúzní alopecie – je alopecie, při níž dochází k pozvolné ztrátě vlasů, většinou po prodělaném chronickém onemocnění nebo onemocnění s vysokými horečkami. Často se s tímto druhem alopecie potýkají i ženy po porodu. Obvykle nedojde k celkové ztrátě vlasů, ale ke znatelnému prořídnutí. Tato alopecie může být vyvolána určitými léky, především antikoagulanty, psychiatrickými léčivy, ale také užíváním orální antikoncepce. Všechna tato léčiva mohou způsobovat oslabení vlasů a vést až k jejich vypadnutí. Další příčinou difúzní alopecie může být nesprávná funkce štítné žlázy a také špatné stravovací návyky, typická je tak zejména pro anorexii.
  • seboroická alopecie – tento druh alopecie se projevuje nadměrnou tvorbou suchých lupů, přecházejících v mastné lupy ulpívajících pevně na vlasech až po velmi silně mastnou pokožku s úbytkem vlasů. Ty obvykle dorostou, ovšem cyklus se opakuje přibližně za 3-4 měsíce. Příčiny jsou přisuzovány dědičným vlivům, stresu, hormonálním poruchám či nadměrnému užívání živočišných tuků a příliš kořeněné stravy.
  • jizvová alopecie – jak je již z názvu patrné, tento typ alopecie se projevuje vypadáváním vlasů s tím, že v místě poničené vlasové folikuly se objeví zjizvená pokožka. Bohužel pacienti s tímto druhem alopecie přicházejí o vlasy již natrvalo a dosud nebyla vynalezena spolehlivá léčba. Příčinami vzniku jizvové alopecie bývají některá vzácná onemocnění jako je sklerodermie, zánět vlasových folikulů, bakteriální, virové nebo plísňové infekce, ale například i pásový opar.

 

  • ZTRÁTA VLASŮ PŘI TRAUMATICKÝCH NEHODÁCH

Ztráta vlasů však může postihnout i osoby, které postihla nějaká traumatická událost. Často o vlasy přicházejí lidé při velmi těžkých popáleninách nebo při nějakých těžkých úrazech způsobených mechanickým poškozením (nejčastěji dopravní nehody) či operacích hlavy. Některým pacientům po nějaké době, kdy dojde k celkové regeneraci pokožky, vlasy opětovně dorostou, avšak je-li kůže zasažena velmi hluboko je bohužel ztráta vlasů trvalá. Tito pacienti následně podstupují transplantaci vlasů, která je však velmi finančně nákladná (od 20 do 100 000,-Kč) a ne vždy jsou zaručeny opravdu uspokojivé výsledky. Iproto pomoc v podobě paruky nabízíme této skupině pacientů.