Home > O nás > Časté otázky

NF Daruj vlasy byl založen za účelem poskytnutí podpory pacientům, u nichž vlivem těžkého onemocnění a vedlejších účinků léčby došlo ke ztrátě vlasů.

O Nadačním fondu Daruj vlasy, naše cíle a poslání

Nadační fond Daruj vlasy byl založen za účelem poskytnutí podpory v těžkých životních situacích pacientům, u nichž vlivem těžkého onemocnění a vedlejších účinků léčby došlo ke ztrátě vlasů. Primárně je tak naše pomoc zaměřena především na onkologické pacienty procházející chemoterapií, neboť právě během této léčby pacienti přichází o vlasy. Samotná onkologická léčba je velmi nákladná, a tak pro mnohé pacienty není myslitelné vkládat další finance do svého vzhledu, tedy do nákupu paruky. Více

Komu pomáháme?

Pomoc je určena pro pacienty, kteří vlivem těžkého onemocnění přišli o své vlasy. Nejčastěji tak jde zejména o onkologické pacienty, kteří musí podstoupit léčbu chemoterapií, při níž pacientům velmi rychle vypadají vlasy. Opomíjenou skupinou jsou však pacienti s alopecií, která je psychického nebo genetického rázu a postihuje jak dospělé, tak i děti. V neposlední řadě o vlasy přichází lidé při těžkých úrazech, většinou se jedná o autonehody nebo těžké popáleniny. Více

Mechanismus dárcovství, jak vlastně NFDV funguje?

Hlavní roli ve správném fungování nadačního fondu Daruj vlasy hrají naši dárci a partneři NF. Jenom díky této podpoře jsme schopni uvést v činnost NF Daruj vlasy s dosažením námi vytyčených cílů. Můžeme tak směle říci, že všichni dárci se plně podílí na chodu nadačního fondu a mají tak plné právo vědět, jak funguje celý mechanismus. Více

Transparentní projekt

Jedním z našich hlavních požadavků při zakládání NF Daruj vlasy byla transparentnost – tedy možnost všech dárců zřetelně vidět, jak se s jejich dary nakládá. NF Daruj vlasy může fungovat jen díky Vám – dárcům, a proto máte plné právo znát celý mechanismus při darování financí či vlasů a jak tyto dary pomáhají potřebným. Více

Jak se dozvím, jestli byly vlasy přijaty? Kdy se objevím na transparentním účtu?

Jakmile nám vlásky dorazí (ať už poštou nebo nám je donesete osobně, či nám je předá partnerský salon), tak je zpracujeme. Pokud jste darovali vlasy v partnerském salonu, je nutné si uvědomit, že tento salon obvykle posílá vlasy hromadně, až se mu nahromadí 10 a více dárců, tím se k nám vlasy dostanou později. Co tedy s vlasy děláme po obdržení – zpracujeme je. To znamená, že je změříme, zvážíme, případně umyjeme, vyčešeme, upravíme, zhodnotíme a zaevidujeme Vás jako dárce do našeho systému. Vlasy následně předáváme našemu partnerovi – společnosti ProfiBeauty s.r.o., která od nás vlasy vykupuje a vyrábí pro naše žadatele paruky ve chvíli, kdy jich máme dostatek připraven na tento výkup. Každopádně, ať už darujete vlasy dlouhé 35 cm nebo 40 cm, tak se vždy uvidíte na seznamu dárců – na našem transparentním účtu, kde bude uvedena částka, která fond podpořila a uvedeno Vaše jméno, délka, gramáž a odstín copu. Od přijetí daru do uveřejnění na transparentní účet si vyhrazujeme 120 dní, ale snažíme se co nejdříve. Pouze pokud se v tomto termínu neobjevíte na transparentním účtu, prosím napište nám a Váš dar přednostně dohledáme a dořešíme. Přijímáme všechny vlasy, které splňují naše podmínky, to znamená vlasy od 35 cm, seřazené ve směru růstu a nezdredovatělé. Bohužel nemáme systém ani software, který by uměl o procesu zpracování reportovat. Nedokážeme Vám ani reportovat den, kdy se objevíte na transparentním účtu. Stejně tak nedokážeme zajistit ani reporting o použití v paruce. Musíte sledovat transparentní účet fondu a sledovat naše příběhy, kde se snažíme informovat i o dárcích a vlasech použitých na konkrétní paruku. Vzhledem k tomu, že na jednu paruku se, ale používají vlasy obvykle od 3-5 dárců a vlasy cestují od nás k výkupci a vlásenkáři, není to vždy možné. Nyní se snažíme, ale zlepšit systém a i o tomto dokážeme v příbězích v budoucnu informovat. Dárce si musí informace dohledat na našem webu sám a být trpělivý. Sledujete tyto 2 zásadní odkazy TRANSPARENTNÍ ÚČET FONDU a VÝSLEDKY NAŠÍ PRÁCE – PŘEDANÉ PARUKY

Je možnost, aby jsem byla kontaktována po zpracování a úhradě na účet. Nechce se mi sledovat transparentní účet. Můžete mě reportovat, až Vám příjdou poštou vlasy? Lze mě zavolat, až vlasy dorazí? Můžete mi napsat report, až budou vlasy použity do paruky? APOD.

Také viz. předchozí odpověď. Často nám chodí dotazy, že se dárci nechce sledovat transparentní účet nebo že chce poslat report. Bohužel máme stovky dárců měsíčně a nemáme program, který by automaticky dokázal rozesílat zprávy po naskladnění, příjmu, výčesu, zpracování, platbě nebo použití vlasů do paruky apod. Použité vlasy do paruky se snažíme občas zveřejnit v příbězích. Je nutné si představit a uvědomit si, že máme spoustu práce s tříděním stovek darů, žádostí o paruku, předáváním, výrobou, objednáváním, tvořením příkazů, evidencí a odpovídáním na dotazy v emailech a facebooku – těch je doslova desítky každý den. Jedná se o stovky hodin měsíčně a vše dělá malinký tým lidí ve svém volném čase, takže zajistit jakýkoliv reporting na přání dárců bohužel nejsme schopni. Určitě je nutné sledovat transparentní účet, je tam i vyhledávač, kde zadáte Vaše příjmení, jakmile příjde platba, budete tam dohledatelní. Pokud posíláte vlasy poštou, stačí sledovat sledovací číslo v online rozhraní české pošty  a získáte přehled, kdy byl balíček k nám doručen. Od přijetí daru do uveřejnění na transparentní účet si vyhrazujeme 120 dní, ale snažíme se co nejdříve. Pouze pokud se v tomto termínu neobjevíte na transparentním účtu, prosím napište nám a Váš dar přednostně dohledáme a dořešíme. Sledujete tyto 2 zásadní odkazy TRANSPARENTNÍ ÚČET FONDU a VÝSLEDKY NAŠÍ PRÁCE – PŘEDANÉ PARUKY Děkujeme za pomoc i za Vaší trpělivost.

Můžu Vám pomoci s chodem fondu?

Prosím pokud nám můžete s agendou pomoci ve formě dobrovolnictví, jste z Hradce Králové, napište nám na info@darujvlasy.cz, budeme rádi za jakoukoliv pomoc.

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli jste už obdrželi vlásky od nás? Odesílala jsem v pátek, tak jestli je vše v pořádku?

Viz. předchozí 2 odpovědi. Nedokážeme reportovat každému dárci. Pokud chcete mít jistotu, že vlasy dorazí, zasílejte je poštou tzv. “doporučeně” nebo se sledovacím číslem. Zjistíte tak jejich převzetí. Pak už stačí pouze čekat 120 dní a zkontrolovat si TRANSPARENTNÍ ÚČET FONDU a pravidelně sledovat VÝSLEDKY NAŠÍ PRÁCE – PŘEDANÉ PARUKY žadatelům o vlasy.

Jak přesně nadační fond funguje?

Celý chod nadačního fondu Daruj vlasy je založen na dobrých lidech, kteří mají chuť pomáhat druhým. Fungujeme transparentním způsobem dle našeho mechanismu. Název nadačního fondu už vypovídá o tom, že přijímáme od dárců vlasy, z kterých následně můžeme zajistit výrobu paruk pro naše žadatele. Bohužel to nefunguje tak jednoduše, jak si mnoho lidí myslí – že darují cop a z něho se vyrobí paruka. Na jednu paruku je totiž potřeba přibližně 3-5 copů v závislosti na hustotě vlasů. A pak samozřejmě hraje roli také odstín vlasů. Shromáždit tolik copů ve stejném odstínu není jednoduché a pak je samozřejmě podstatné, jaký odstín budeme potřebovat pro konkrétního žadatele. Chceme totiž vždy žadateli připravit paruku takovou, aby odpovídala jeho vzhledu před ztrátou vlasů. Pochopit, jak vypadá výběr vlasů pro žadatelku pomůže naše video. Často si k nám podávají žádost dámy či dívky, které jsou na počátku chemoterapie, takže měření na paruku absolvují ještě s vlastními vlasy, případně je mají zkrácené. Vlasy však začnou padat během týdne, většina do 2 týdnů přijde o vlasy úplně.Pro naše žadatele vyrábí paruky společnost ProfiBeauty a my pro dárce poskytujeme dotaci na paruku v plné výši. Paruky stojí cca od 7 do 10 tisíc korun vč. dph, a ty je pro nás připravují za zvýhodněné ceny, náklady. Potřebujeme tedy především finance, abychom výrobu zadotovali a peníze buď získáme za darované copy, co od nás výkupce vykoupí nebo za vydražené copy, které nyní dáváme do veřejných charitativních aukcí, případně od dárců či partnerů. Darované copy, které mají 35 cm a více, jsou totiž velmi žádané v oboru prodlužování vlasů a mohou se vyšplhat na vysoké částky. Paruky pro žadatele se vyrábí nejčastěji jako mikádo nebo polodlouhé, a tak dlouhé vlasy nad 35 cm na paruku nevyužijeme, respektive je škoda vlasy zkracovat, když mohou fondu získat potřebné finance.

Jak vybíráte lidi, kterým pomůžete? Musí se nějak přihlásit?

Musí si k nám podat žádost o paruku, kterou máme online. V žádosti chceme uvést důvod ztráty vlasů a kdy o vlasy přišli a zda jsou ochotni se dostavit na osobní měření a předávání paruky.

Kdo všechno může pomoci a jak?

Zapojit se může úplně každý. Máme 3 možnosti, jak se zapojit. Ta první je jasná a už jsme ji zmiňovali – darovat vlasy. Máme jedinou podmínku, a to že vlasy musí být minimálně 35 cm dlouhé a to v průměru. Jinak přijímáme jakékoliv vlasy – barvené, s melíry, prošedivělé, dětské, od pánů, opravdu jakékoliv. Naším krédem je „pomáhá každý vlásek“. A stejně tak pomáhá pochopitelně i každá korunka – takže nás můžete podpořit i zasláním finanční částky. Naše konto je transparentní a každý tak může sledovat pohyby na účtu. A třetí možností je stát se naším partnerským salonem – tato možnost je tedy pro kadeřníky. Kadeřnický salon, který se stane partnerským salonem NF Daruj vlasy stříhá dárce vlasů nad 35 cm zdarma a vlásky následně předá přímo nám. Takže je to takové zajištění komfortu pro naše dárce, takový dík za to, co dělají. Mohou ušetřit na stříhání a na poštovném. A samozřejmě se díky těmto salonům naše činnost rozšíří více do světa a přinese nové dárce.

Kde všude mohu vlasy darovat?

Darovat vlasy mohou všichni lidé na světě a můžou nám je poslat poštou na NF Daruj Vlasy, Kotěrova 847/5, Hradec Králové 500 03 a nebo se mohou nechat ostříhat u našich partnerských salonů. Neustále se zapojují do spolupráce nové a nové salony, to nás velmi těší. Obzvláště milá byla reakce Soukromé střední školy a jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky Č. Budějovice. Ozvali se nám, že v rámci oboru kadeřník/kadeřnice mají 2 kadeřnické salony, kde se jejich studenti zaučují a chtěli by nás rovněž podporovat. Všechny partnery fondu naleznete ve výše uvedeném odkazu.

Jaká je minimální délka přijetí vlasů?

O využití vlasů na našem webu naleznete podrobný článek s videem. Vlasy přijímáme od 35 cm s tím, že se nezapočítávají roztřepené konečky, které musíme zastřihnout. Při výrobě paruky se délka zkracuje o 3-5 cm, následně se dělá na paruce požadovaný střih. Dříve bylo možné v našem fondu darovat i kratší vlasy, ale po prvním roce a zkušenostech se nám takto krátké vlasy neosvědčili a několik paruk se muselo komplet předělávat. Lepší je tedy vydržet s darováním o nějakou dobu déle a zaslat skutečně potřebné vlasy nad 35 cm, přičemž je nutné zohlednit délku, které v průměru dosahuje celý cop, nikoli jen nejdelší pramínek. Při měření copu proto myslete i na tuto skutečnost a ustřihněte raději cop delší než 40 cm, aby výsledná délka po zpracování byla s jistotou v průměru nad hranicí 35 cm. Copy, které nesplňují podmínky budeme muset bohužel vyřadit – vlasy které nejsou seřazené ve směru růstu (tzn. i vlasy, které se uvolnily z gumiček), vlasy poškozené – jestliže nebudou copy odpovídat podmínkám, budeme Vás o tom informovat prostřednictvím kontaktu, který od Vás dostaneme a vlasy si budete moci do 30 dní vyzvednout. Po uplynutí doby 30 dní budou nevhodné vlasy předány k likvidaci. Pokud se Vaše vlasy neobjeví na transparentním účtu, je možné že právě nesplnili tuto podmínku.

Na fotografii, je znázorněn cop s průměrnou délkou 35cm a nedostatečný cop s délkou 28 cm. U obou copů jsou konečky delších vlasů, které sice splňují limit, ale po zpracování copu budou tyto vlasy, které tvoří v objemu cca 10% odstraněny.
Co je to zpracování copu? Zpracovaný cop má stejnou délku všech vlasů, neboli kratší a delší vlasy jsou vlásenkářem vyčesány, cop zpevněn a svázán. Ve výsledku zůstanou pouze stejně dlouhé vlasy a rovnoměrný cop, s takovými vlasy pak lze dále pracovat ve vlásenkářské dílně pro výrobu paruky.

Jak vznikají paruky?

O našich výrobcích a vzniku paruk jsme psali v samostatném článku, který naleznete na našem webu.

Jak mohou lidé pomoci? http://darujvlasy.cz/jak-pomoci/

Chci darovat vlasy. Jaké jsou možnosti? Kam je mám poslat, donést?

Máte hned 2 možnosti. Za prvé – Nechat se ostříhat v našem partnerském salonu – máme několik salonů různě po ČR, ale neustále se zapojují nové a nové, takže sledujte náš web, třeba už budeme mít salon i u Vás. Nebo můžete nalákat svou kadeřnici, ať se do našeho projektu zapojí a stane se rovněž partnerským salonem NF. V partnerském salonu Vás ostříhají nad 35 cm zdarma, vyplní s Vámi darovací smlouvu a vlásky nám předají. Střih máte tedy zdarma a bez starostí. Podívejte se na mapu partnerských salonů, kde rovněž najdete adresy a kontakty pro objednání. V partnerských salonech se z kapacitních důvodů stříhají pouze vlasy nad 35 cm, a zdarma je pouze položka střih, pokud chcete partnerský salon podpořit za jeho dobrovolnickou činnosti, objednejte si i doplňkové služby dle jejich ceníku – například mytí, foukaná, přeliv, barva. Jistě tím daného kadeřníka velmi potešíte.
Nebo druhá varianta dárcovstvímůžete se ostříhat sami, poslat nám cop, který Vám doma leží, a nebo se nechat ostříhat u svého kadeřníka, který není naším partnerem a cop poslat na naši adresu:NF Daruj Vlasy, Kotěrova 847/5, Hradec Králové 500 03. Do obálky dejte cop řádně zagumičkovaný, stačí obyčejná obálka, nemusíte posílat balíky, copu se nic nestane, šetřete svou kapsu. Do obálky nezapomeňte přidat darovací smlouvu – v případě nezletilého dárce se podepíše zákonný zástupce. Více informací o podmínkách copu apod. si přečtěte v kategorii Darujte vlasy. A nejdůležitější je, že cop, který posíláte poštou, musí být minimálně 35 cm dlouhý! Prosím, berte v potaz to, že se musí zkrátit roztřepené konečky, suché konce a 35 cm musí mít v průměru, ne jen jeden cancourek v culíku. Kratší vlasy se nedají na paruku použít. Kratší vlasy se tak ani neobjeví na transparentním účtu, budou pouze zaevidovány a uskladněny na jedné kupě vyřazených copů. Pokud někdo z podporovatelů dokáže vymyslet, jak by konkrétně dokázal tyto vlasy využít, jsou k dispozici a můžete nás kdykoliv kontaktovat.

Moje vlasy tedy nemusí být využity jen na paruku?

Pokud jsou finance, vybereme z aktuálních vlasů od dárců na skladě a z nich připravíme paruku. Vlasy od délky 35 cm cm zůstávají na paruky a čekají na vhodného žadatale. Mohou tam ležet pár dní, ale také roky. Tyto vlasy budou využity na paruky, ale přesto nám za ně výkupce dává finance, aby náš fond podpořila. Vlasy nad 35 cm na paruky nedáváme, ty mají totiž už vysokou finanční hodnotu, která udržuje náš fond při chodu. Na vlasy nad 35 cm je poptávka v oboru prodlužování vlasů, takže lze za ně získat i několik tisíc. A jelikož výroba jedné paruky přijde na 7-10 tisíc, tak velmi tyto finance potřebujeme, protože žadatelé o paruku jí mají díky našemu fondu i Vám dárcům následně zcela zdarma. Pokud to je pěkný dlouhý cop, prodáme jej za nejlepší možnou výkupní cenu nebo jdou do veřejné dražby, aby se maximalizoval užitek z daných vlasů. Finance pak jdou pod jménem dárce na transparentní účet a vybrané peníze se ze 100% vrací potřebným, jedna paruka nás stojí mezi 7-10 tisíci, což je práce vlásenkáře, který to dělá zhruba 14 dní v kuse. Takže jakákoliv pomoc, finanční dar nebo dar vlasů, je z naší strany do maxima využit. Podrobněji viz. článek o využitích darovaných vlasů http://darujvlasy.cz/vyuziti_darovanych_vlasu/ A také článek o našich výrobcích: http://darujvlasy.cz/paruka/

Mohu darovat vlasy, i když je mám sestříhané? Tedy různě dlouhé?

Pokud jsou Vaše vlasy sestříhané, tak by bylo vhodné, aby se před ustřihnutím zagumičkovaly do culíčků podle délek. Potřebujeme culíky stejně dlouhé, kratší vlasy se pak vyčesávají, což by byla škoda. Takže pokud to půjde, tak takto naculíčkovat a klidně poslat 20 copíků, to nevadí, my už si to pak sloučíme, jak budeme potřebovat. Kratší než 35 cm nám ale neposílejte, ty na paruku využít nejdou.

Mohu věnovat své mamince/kamarádce k tomu, abyste jí z nich vyrobili paruku?

Jeden cop na paruku nestačí. Obvykle na paruku využijeme copy od 3-5 dárců, záleží na množství vlasů. Jeden culík po zpracování (to znamená vyčesání krátkých vlasů) je nedostačující. Bohužel někdy ani to není možné, protože se je velmi obtížné evidovat mezi stovkou copů cop s poznámkami apod. Takže ani to nelze zaručit, protože výrobce paruk se nachází mimo sídlo našeho nadačního fondu. Z naší strany paruky dle specifikace u výrobce objednáváme. Paruky jsou vyrobeny vždy z vlasů od více dárců a v té nejlepší kvalitě, jaké vlasy budou použity na konkrétní paruku si určuje vlásenkář našeho partnera a ikdyž mu předáme poznámky i cestu k jednomu z copů, nelze zaručit, že bude tento konkrétní cop použit. Samozřejmě, ale na začátku tohoto procesu je žádost o paruku a vyčkání doby, kdy budeme moci paruku připravit. Vašim darem vlasů, ale pomůžete, aby nadační fond mohl fungovat a paruky pro žadatele nakupovat.

Můžete mi připravit paruku s moderním barvou? Ombre, melíry nebo fialová atd?

Můžeme, ale je to již nadstandardní služba, za kterou si žadatel musí zaplatit. Barvení vlasů u paruk probíhá v salonu ProfiBeauty za speciálního barvícího postupu, aby nedošlo k poškození nevyživovaných vlasů. Děláme to vyloženě pouze po dohodě se žadatelem, pokud není jiná možnost. Ideálně je vlasy nebarvit – vydrží déle.