Home > O nás > Naše vize

NAŠE VIZE

Vlasy – pro někoho běžná součást každého člověka, pro někoho jeho pýcha a zejména pak pro něžné pohlaví nenahraditelný symbol ženskosti. Mnohdy si ani neuvědomujeme, jak snadno o ně můžeme přijít. Ne nadarmo se říká, že člověk si váží věcí teprve až poté, co o ně přijde. Jen se zkuste zamyslet nad otázkou, co pro Vás znamenají Vaše vlasy? Chodili byste ven mezi lidi, i když byste žádné neměli?

My se během své práce dostáváme do kontaktu s ženami s vypadávajícími vlasy, pány s pleší, ale i s malými dětmi s hlavičkami, na nichž ztěží naleznete vlásek. Setkáváme se s mnoha osudy, které nejsou v tu chvíli ani trochu úsměvné. Naopak se nám při nich vtírají slzy do očí. Ale víme, že plakat by zde nemělo cenu, spíše by to tomu dotyčnému jen uškodilo. Každý nemocný člověk je originál, ale co mají všichni společného, je touha po obyčejném a svobodném životě. Nikdo z nich si nepřeje, aby nás rozplakal, nebo abychom ho začali litovat. Tento člověk si prošel stavem, kdy musel především přestat litovat sám sebe a ve chvíli, kdy žádá o pomoc, se s tímto stavem již pravděpodobně vyrovnal. Přesto v nás vždy tito lidé probouzí pocit lítosti a chceme jim nějak pomoci…Jak řekla naše statečná Jitka – „To nejhorší, co mi můžete říct je: vždyť jsou to jen vlasy – ty ti dorostou. Jenže já o vlasy přišla nedobrovolně – vzala mi je nemoc. Není to jako se jít ostříhat ke kadeřníkovi, protože chci změnu.“. To,že jsme bez vlasů není vždy naší volbou, naopak, ztráta = nemoc a bez nich se cítíte nemocné. My se naší činností snažíme to těžké období přemoci radostí z vlasů. Navracíme Vám zpět pocit ženskosti a porážíme tu krutou bestii, alespoň tím, že jí dáváme najevo, že nám jen tak zdraví,krásu a radost z běžných věcí jako jsou vlasy, nevezme.

A protože jenom myšlenky nestačí, rozhodli jsme se je uvést ve skutky prostřednictvím NF Daruj vlasy. Naše vize, které vkládáme do činnosti nadačního fondu Daruj vlasy, jsou prosté. Chceme, aby lidé, kteří trpí ztrátou vlasů, ať už vlivem onkologické léčby nebo vlivem psychické či kožní choroby, mohli svůj život žít stejně plnohodnotně, jako kdyby byli zcela zdraví. Sami vnímáme, co pro ženy, děti, ale i muže mohou vlasy znamenat. Zpravidla ženy razí heslo „vlasy jsou korunou krásy“, a s tím musíme souhlasit. I když samozřejmě je krásný každý člověk, a to uvnitř. A přestože dnešní móda je značně pokročilá, stále přetrvává fakt, že člověk bez vlasů vypadá jako nemocný člověk. A tak je na něj bohužel i nahlíženo. To je pochopitelně nepříjemné a záměrem proč si pořídit paruku je, aby tyto lítostivé pohledy z jejich okolí zmizely. A proto jsme se rozhodli, že jim v tomto boji pomůžeme a Vy můžete pomáhat s námi! Naše podpora se zaměřuje na pomoc ženám a dívkám, jenž přišli o vlasy kompletně a to tak, že jim chceme pomoci získat paruku na míru zcela zdarma. Alespoň tímto gestem jim společně můžeme podat pomocnou ruku v jejich těžké životní situaci. Pojďte do toho s námi!

Jak se můžete zapojit?

daruj-vlasy2Darujte vlasy 

Darujete-li vlasy, budeme je moci předat našemu hlavnímu partnerovi NF společnosti ProfiBeauty s.r.o., případně vydražit či nabídnout jinému výkupci od níž získáme finance na paruku pro žadatele.

daruj-penize2

Podpořte nás finančně

Díky Vaší finanční podpoře nám pomůžete zafinancovat výrobu paruky, kterou pro nás zhotoví společnost ProfiBeauty s.r.o. za dotovanou cenu. Bežná paruka v kvalitě, kterou poskytujeme žadatelkám se cenově pohybuje od 20 000 Kč – 50 000 Kč. Náš hlavní partner společnosti ProfiBeauty s.r.o. jí zajistí za dotovanou cenu okolo 14 900 Kč – transakce jsou vždy viditelné na transparentním účtu. Přispět a pomoci můžete libovolnou částkou.

daruj-vlasy2Vlasové sbírky – pomoci můžete s organizací

V sítí patronů fondu Daruj vlasy je mnoho dobrovolných kadeřníků, kteří se rádi zůčastní stříhací akce kde můžeme pomoci konkrétní osůbce i finančně. Čili zorganizujete akci s potenciálními dárci, kteří mají vlasy nad 35 cm, my přijedeme ostříhat. Na míste můžeme odhadnout hodnotu nasbíraných vlasů, půl výtěžku jde Daruj vlasy na výrobu paruk a druhá půlka výtěžku rodičům nemocného dětátka, které potřebuje větší péči rodičů – nemohou chodit do práce a nemohou si dovolit někdy i základní doplňky, které v léčbě pomohou. Ty mi pomocí těchto sbírek pomůžeme nakoupit a v případech po dohodě zafinancujeme lázeňskou léčbu pro děťátko.

Co je cílem?

  • Pomoc onkologicky nemocným pacientkám, kteří kompletně přišli o vlasy vlivem vedlejších účinků léčby
  • Pomoc pacientkám, kteří kompletně přišli o vlasy vlivem alopecie totalis
  • Pomoc pacientkám, kteří kompletně přišli o vlasy v důsledku traumatické události (popáleniny, autonehody, operace hlavy apod.)
  • Finanční či materiální podpora dětem se zavažným onemocněním

SLOVO ZAKLADATELŮ

Co stojí za založením nadačního fondu Daruj vlasy?

Na tuto otázku není úplně jednoduché odpovědět, ale pokud bychom měli začít zcela od začátku, od prvotní myšlenky, tak musíme nejprve zmínit i reakce našeho okolí, které nás od založení nadačního fondu spíše odrazovalo. Zejména naši přátelé nás v diskuzi na toto téma upozorňovali na to, že máme firmu s řadou zaměstnanců, o kterou se musíme starat, k tomu dvě malé děti a práce s NF bude jen další psychická i fyzická zátěž, kterou nemusíme zvládnout. I přes tyto rozpaky jsme se rozhodli. že tomuto projektu věnujeme náš volný čas a úsilí. Držela nás především silná motivace, kterou se pokusíme nastínit. Hlavní motivací samozřejmě je pomoc potřebným v těžké situaci. V současnosti jsou nemoci, které způsobují problémy lidem začlenit se do normálního života, stále na vzestupu a bohužel se to dotklo v poslední době i našeho okolí. Každopádně myšlenku založit NF neslo hned několik motivačních faktorů. Tím pozitivním byla určitě naše současná práce, jejíž náplní je převážně výkup, zpracování a následný komerční prodej vlasů do salonů krásy (naši práci a produkty si můžete prohlédnout na stránce ProfiBeauty prodlužování vlasů). Kadeřnice a následně klientky získávají tento drahocenný materiál v prvotřídní kvalitě, ve zpracované podobě přímo určené k aplikaci. Obecně služba prodlužování vlasů je neskutečně na vzestupu a samozřejmě limitující je materiál, z kterých se vlasy nastavují. Naše specializace je v prodlužování vlasů, obvykle v délkách 40 cm a výše.  Každopádně nikdy nebyl komerční prodej paruk či tupé naší devízou, spíše se nám příčilo prodávat paruky lidem, co je potřebují pro svou nemoc za tržní ceny. Dokonce jsme měli v minulosti řadu nabídek na dary vlasů, ale narozdíl od jiných jsme odmítali, nevěděli jsme, jak férově tyto dary ze 100% využít. Jasným impulsem bylo, vymyslet férový transparetní systém, který pomůže potřebným paruku získat pokud možno zdarma.

První motivací bylo tudíž určité know-how, jak s vlasy nakládat, jak je zpracovat, jak je využít, aby mohly sloužit k další potřebě. To nám dodalo jistotu. Toto umíme a věnujeme se tomu více než 15 let. Výrobou vlasových produktů a následným prodejem 10 let. Rok 2018 je jubilejní – náš desátý. Je neuvěřitelná čest mít možnost založit nadační fond, který bude takto úzce pomáhat lidem i mimo náš komerční projekt. Nikdy jsme nesnili o tom, že bude tento sen realizován a naplněn.

Druhou motivací nám byli lidé s dobrým srdcem, které jsme při výkupech vlasů museli doposud odmítat. Značnou část vlasů pod 40 cm nešlo vykoupit, protože tyto vlasy nelze dále prodat. Přitom délky od 35 cm mohou být již v některých případech použitelné pro výrobu paruk. Spousta lidí se nás také ptalo, zda je možné tyto vlasy poskytnout zdarma na výrobu paruky již v minulosti. Kdybychom řekli ano, lhali bychom, tudíž jsme to narozdíl od jiných nikdy nedělali. Do založení nadačního fondu daruj vlasy jsme nevěděli, jakým mechanismem by se to dalo realizovat. Zakázková výroba paruky trvá vlásenkářce okolo 2 – 3 týdnů času, tudíž cenu paruky tvoří vlasy opravdu z minimální části a realizovat výrobu paruky na základě daru 20-30 cm vlasů bylo nereálné. Rozhodli jsme se proto pro mechanismus, kdy se vlastními silami pokusíme výrobek vyrobit co nejkvalitněji a současně nejlevněji. Nadační fond prostřednictvím finančních darů či darů vlasů, které promění na finance, zadotuje tento produkt a vyšlo nám, že by se základní druhy paruk daly poskytovat žadatelům zcela zdarma. Lidé s dobrým srdcem – dárci jsou tak naší druhou motivací tohoto příběhu. Právě dárci vlasů, tento projekt řídí společně s námi. Díky nim, můžeme pomáhat nemocným lidem. Pro dárce je náš fond jistotou, že jejich dar neskončí bez ohodnocení v nějakém komerčním salonu – naopak každý jednotlivý dar je přesně zvážen, změřen a dárce je s výtěžkem z poskytnutého daru uveden na transparentním účtu fondu. Tímto způsobem postupujeme jako jediní v České i Slovenské republice a díky tomu získáváme od počátku vysokou důvěru dárců, za což jim děkujeme.

Třetí motivací, které nás vyložěně donutila něco změnit, byla netransparentnost současných projektů, které se darováním vlasů zabývají. Bohužel se často spíše jedná doslova o komerční lov na dárce – vykrádání nápadů, promazávání negativních komentářů, neevidování culík po culíku. Pod pár rozdaných paruk se schová výnosný byznyz s vlasy. Obvykle se jedná o prodlužovárnu – kadeřnický salon, který tyto dary prodává za násobky cen. Dalo by se i říct, že na nemocných si dělají placené kampaně pouze pro svůj salon, cíl je získat lajky a publicitu pro salon. Míchání předávání paruk je sloučeno pod výsledné foto PŘED PO komerčního prodloužení vlasů  atd. Nemůžeme a nechceme se k tomu konkrétněji vyjadřovat. Ale to co se dělo v dárcovství na území ČR a Slovensku v letech 2013 – 2016 je doslova hyenismus. Byznys na základě srdceryvných příběhů spojený s videi z předání pár paruk zajistil úspěch v komerční sféře jednoho salonu v ČR a druhého na Slovensku. A z toho je nám lidsky VELMI úzko. Ale věříme v karmu! Jednoduše řečeno, co se stalo – lidé posílali darem vlasy ve velkém, nikde nespecifikovaném a evidovaném množství, tato kila vlasů se pak opět netransparentně darují nebo prodávají do nějakého kadeřnické studia, kde se prodlužují vlasy. Příjde bedna vlasů, která by u nás měla hodnotu až 100tis.Kč je naceněna od oka například za 11tis.Kč, jsou i organizace, které se tímto vůbec netrápí a vlasy si prostě nechávájí bez nacenění. Například projekt na Slovensku za vybraných 28 kg v délce nad 40 cm poskytl pouze 8 paruk. Kdyby tento projekt jel, dle našich výkupních tabulek, získá prostředky na 150-200 paruk. Co se děje s dary veřejnost neví. I to byla hlavní motivace, tento neprůhledný systém, který tady doposud funguje změnit. Nadační fond Daruj vlasy zaručuje absolutní transparentnost celého projektu, dárce uvidí za svým darem skutečné a měřitelné výsledky, o kterých Vás chceme přesvědčit! Pro Vaši představu se můžete podívat na článek SROVNÁNÍ PROJEKTŮ, KTERÉ PRACUJÍ S DARY VLASŮ. Chtělo by i uvést, že jsme vůbec první organizací, kde nespolupracuje podezřele pouze jeden salon, ale s fondem spolupracuje od počátku více partnerských salonů zcela bez nároku na odměnu – poskytují pro dárce prostory, nabízejí střih zdarma, měří a předávají paruky. Pokud předávají paruky, pak z toho nedělají nikdy placenou kampaň, ale vše probíhá k radosti žadatele o paruku, diskrétně v příjemné atmosféře a ten moment „štěstí“ se nenatáčí se zrcadlovkou u obličeje plačících dětí či maminek a další žadatelek. Toto není lidská upřímná pomoc – to je MARKETING výdělečného businessu. Jednotlivé příběhy a darované paruky zveřejňujeme pouze na facebooku daruj vlasy, této webové stránce nebo v daném salonu krásy a pouze pokud stím žadatel o paruku souhlasí, snažíme se vždy zachovat diskrétnost. Za spolupráci salonům velice děkujeme a moc si vážíme jejich důvěry – jsou pro náš projekt další hlavní motivací a bez nich, by tento projekt nefungoval!

Poslední motivací pak byla návštěvy ve fakultních nemocních, kde se nacházejí prodejny paruk. Tyto prodejny si tady obvykle drží horké místo od devadesátých let a obvykle nabízejí zejména předražené syntetické paruky s nákupní cenou několik set korun, které tam jsou nabízeny za tisíce, přestože se nedají udržet na hlavě moc dlouho zejména v létě a vypadají velmi nepřirozeně na denním světle. Bohužel lidé s postižením nemají na výběr a přesto, že dostanou část peněz od pojišťovny a ošetřujícího lékaře formou poukazu, doplácejí opravdu neskutečné částky za nekvalitní produkt. Tento komerční hon na nemocné začíná již formou letáků v ordinacích lékaře. Čtvrtou motivací bylo alespoň o menší díl zastavit neúměrně předražený komerční prodej nemocným a poskytovat pomocí NF Daruj vlasy a současného partnera projektu společnosti ProfiBeauty s.r.o. paruky z pravých lidských vlasů pokud možno zcela zdarma, případně paruky esteticky na úrovni s dlouhými vlasy za adekvatní doplatek, který pokryje vyšší náklady.

Všem moc děkujeme za pomoc s přípravami a doufáme, že cíle, vize i motivace dokážeme proměnit v maximální míře v pomoc lidem,kteří si naší pomoc zaslouží. To nás naplňuje a dělá šťastnými. Více informací čtěte v dalších odkazech.

Zakladatelé NF Daruj vlasy Ondřej Suchý a Veronika Suchá

ondrej-suchy-foto veronika-sucha-foto