Home > Naše výrobky – paruky a příčesky

Všechny výrobky, které NF Daruj Vlasy předává žadatelům, jsou vyrobeny na míru ve vlásenkářské dílně společnosti ProfiBeauty s.r.o., která je v tuto chvíli jediným partnerem nadačního fondu daruj vlasy co se týče výroby paruk. Abyste si mohli udělat alespoň malou představu, kolik práce a úsilí za celou přípravou paruky stojí, připravili jsme pro Vás pár informací z výrobního procesu.

O parukách a produktech pro naše žadatele: 

Prohlédněte si naší minigalerii předaných paruk v roce 2017

 

Eliška Bučková předává paruku
previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider
gallerygallery


Jaký je postup od žádosti po předání paruky? 

1. Zpracování žádosti o paruku – jakmile se v pořadníku dostane na konkrétního žadatele, zkontrolujeme vyplněnou žádost o paruku a kompletnost zejména zapsaných rozměrů a mír, dodání fotek a požadovaných odstínů. Zkontrolujeme míry a případně kontaktujeme žadatele o další podrobnosti – zejména například fotografie účesů a odstínů vlasů. Následně zadáme specifikaci výrobci paruk. 

2. Výběr z darovaných vlasů – asi nejlépe se seznámíte s touto činností v samostatném článku o využití darovaných vlasů, kde je i video s vlásenkáři a ředitelkou nadačního fondu Veronikou Suchou, pečlivě dle uvedené žádosti vybereme vhodné vlasy pro finální paruku.

3. Jakmile jsou vybrány správné vlasy – zejména co se týče odstínu a délky, je u výrobce objednána konkrétní paruka dle specifikací vhodných pro konkrétního žadatele.

4. Snažíme se objednávat paruky dle stavu našeho transparentního účtu, pokud máme dostatek financí, snažíme se objednat co nejvíce kusů. Zatím stále platí, že počet žadatelů o paruku značně převyšuje naše finanční možnosti. I přes to, jen za první rok došlo k předání více jak třiceti paruk a stále tempo navyšujeme. 

5. Jakmile je paruka hotová, musíme stanovit datum předání paruky. Předání paruky zatím probíhá pouze v Praze nebo Hradci Králové, tu předává Veronika Suchá – ředitelka nadačního fondu. V budoucnu chceme, aby paruky předávali i partnerské salony. Vzhledem k objemu předávaných informací žadateli, to zatím ale není možné. V budoucnu chystáme školení kadeřníků. Jelikož jsou, ale naši partneři ze všech koutů ČR, bude se jednat o velmi časově náročnou operaci. Cílem je proškolit kadeřníky v roce 2018. Kadeřník musí umět následující operace, které jsou nutné (ne ve všech případech) při předání zajistit: paruka se při předání finálně upravuje, zapošívá, zastřihuje do požadovaného střihu, žadateli případně sdělujeme podrobnosti k péči o paruku a další cenné informace. Vzhledem k časové vytíženosti, mnohdy žadatele, tak naší paní ředitelky, je  datum předení často těžko stanovitelný. Obvykle se tak krok 1-5 děje v řádech měsíců, ale proškolením partnerských salónů se nejen rozšíří místa pro předání paruky, ale také se zkrátí čas termínu předání. Jak probíhá předání paruky? 

Fitting téměř hotového výrobku

Až bude paruka hotová, opět se s Vámi spojíme a dohodneme se na místě předání. Rezervovat si dostatek času na prvoaplikaci je nutné. Prvoaplikace bude trvat cca 1-2 hodiny. Fitting neboli zkouška polohotového výrobku je nesmírně důležitá, neboť během ní zjistíme, zda-li jsme monturu a základ provedli správně a můžeme provést úpravy a doladit detaily. Provedeme požadovaný střih, zapošití a další úpravy pro perfektní vzhled. 

   uprava

Předání hotového výrobku svému majiteli

Následně Vás naučíme paruku nasazovat i sundávat  a poradíme Vám, jak se o ní nejlépe starat. Výsledkem je nasazená paruka tak, jak má být, sestřižená do střihu tak, jak jste vlasy nosily předtím než jste o ně přišli.

Také viz.:  "Příběhy o předání paruk". 


Z čeho se skládá obvyklá prodejní cena paruky?

Cenu paruky tvoří zejména přímé náklady, jelikož nakupujeme hotový výrobek, nakupujeme jej i s 21% DPH. 

Přímé náklady:

 • Přímý materiál – montury, tyl parukový, vlásenkářský materiál obecně, vlasy (ačkoliv jsou získané dary, výrobce tyto vlasy vykupuje a to tvoří jeho náklad) 

 • Přímé mzdy – práce vlásenkáře – obvykle cca 40-60 hodin čisté práce

 • Ostatní přímé náklady

Výrobní režie – jedná se o náklady související s řízením a obsluhou výrobní činnosti např. odpisy strojů a zařízení, opravy strojů, spotřeba energie, mzdy vedoucích pracovníků, náklady na čistící prostředky apod.

Správní režie – jsou to náklady na mzdy managementu, účetního aparátu, náklady na výpočetní techniku, náklady spojené s právním oddělením, sociální a zdravotní pojištění těchto pracovníků apod.

Odbytová režie –  jsou náklady zejména spojené s expedicí výrobků, obaly a dodáním výrobku

Zisk – požadujeme po partnerském výrobci nulový

DPH – 21%Jaké jsou obvyklé ceny paruk a co cenu ovlivňuje?

 1. Paruky z pravých vlasů:
  – běžné tržní ceny paruk z lidských vlasů jsou od 20-50tis.Kč. U levnějších se jedná obvykle o levné barvené asijské vlasy v různých délkách, pokud budeme požadovat u prodejců paruku z českých vlasů, v délce 45cm snadno se dostaneme na částky i nad 40tis.Kč. Takové paruky poskytujeme našim žadatelům, cíl je předat co nejlepší výrobek, který ženě dodá pocit jistoty, vrátí sebevědomí, udělá ženu krásnou, rozzáří její úsměv. Paruky vždy tvoříme zakázkově, abychom co nejlépe trefily účes žadatele před ztrátou vlasů. Cenu ovlivňuje způsob výroby- zda li je celopoutkovaná, nebo se vyrobily třásně a ty se našily na tyl, kvalita použitých materiálů – tyl, nitě, popruhy na úpravu velikosti, technika výroby- zda li byly poutkované ručně nebo jen třásněny, druh vlasů – asijské či české(evropské), délka(od 20-60 cm) odstín – tmavý nebo světlý. 

 2. Paruky syntetické
  – běžné tržní ceny syntetických strojně vyráběných paruk se pohybují od 3-12tis.Kč, dle kvality vláken. Tyto syntetické volíme v případě, že máte žadatelku s kratším sestřihem. Paruky zhotovené z lidských vlasů pod 20cm nejsou vhodné k nošení. Paruky se extrémně cuchají a vypadají jako "vrabčí hnízdečko". U opravdu krátkých střihů doporučujeme kvalitní syntetickou paruku.


Naše výrobky, které nám dodává společnost ProfiBeauty s.r.o.:

1. Paruky vyráběné v prvním roce činnosti – 2017

2. Paruky vyráběné dle nových standardů – 2018

3. Levné syntetické paruky – dočasné řešení pro žadatele čekající na paruku nebo žadatelky Paruky vyráběné v první roce činnosti nadačního fondu daruj vlasy –  2017:

První rok naší činnosti jsme paruky nechávali zprácovávat od spolupracujících externích vlásenkářů a společnosti ProfiBeauty s.r.o., kteří byli ochotni pracovat za tak nízké náklady. Výroba byla vždy ruční, klasickým poutkováním. Průměrná cena zaplacená nadačním fondem za tento výrobek byla cca 7 tis.Kč vč. DPH, tj. 5 785 Kč bez DPH. Tato cena nebyla udržitelná, to jsme věděli. Hodinová sazba je v přepočtu pro vlásenkáře velmi nezajímavá – tj. 46Kč/hod. Ale byli ochotni, jelikož se také chtěli do systému začlenit a pomáhat tím, že se vzdají své "běžné mzdy". 

To je částka, která pokryla pouze práci vlásenkáře, vlásenkářský materiál, prostory pro výrobu a veškeré pomůcky zajistila na vlastní náklad společnosti ProfiBeauty s.r.o., vykoupené vlasy od dárců na konkrétní paruky poskytla také bezúplatně. Tato částka pokryla pouze práci vlásenkáře, který na paruce pracuje obvykle 14-21 dní. Výrobní postup byl stanoven jako minimalistický, se snahou snížit tyto náklady na minimum a tím pomoci. Po prvním roce zkušeností jsme na výrobcích našli hned několik problematických částí, a proto jsem se rozhodli v dalším roce výrobek značně vylepšit, i za cenu mírně vyšších nákladů. 

Proč nebudeme objednávat paruky od externích vlásenkářů mimo ProfiBeauty? Jaké byly problémy s parukami?  
Zaznamenali jsme u několika paruk problémy, které byly řešeny buď složitou opravou výrobku nebo kompletní výměnou, každopádně žádný z žadatelů neodešel nespokojený. Níže je přehled chyb, z kterých jsme se poučili: 

PROBLÉM č. 1) Montury od externích vlásenkářů nebyly vždy padnoucí přesně na hlavu. Bohužel šití montury je to nejtěžší, co vlásenkář dělá, než začně poutkovat vlasy do montury. Když je montura špatně ušita, je špatná celá paruka. Buďto bude paruka padat, klouzat a vlasy se budou skrz nevhodný materiál protahovat do vnitřní části montury, nebo žadatelce nepadne přímo na hlavu a hrozí její rozpadnutí. 
Jak jsme problém vyřešili?
Generální partner, společnost ProfiBeauty s.r.o. nám nyní připravuje montury na míru dle našich návrhů a inspirací od nejlepších ze světa. Na skladě má náš partner dostatek těchto velmi kvalitních montur a navázali jsme nově spolupráci s vlásenkářskou dílnou přímo z učiliště v Praze, kteří nám občas s výrobou vypomůžou za rozumnou úplatu, když nebude společnost ProfiBeauty s.r.o. stíhat expedovat paruky včas. Většina paruk si necháme šít pod záštitou ProfiBeauty s.r.o. a vyrobí nám hodně paruk na dle našich objednávek a mír žadatelů, aby expedice žadatelkám byla rychlejší. Snažíme se nyní objednávat paruky ve větších dávkách okolo 10-20 kusů, jelikož je to i logisticky snažší. 

PROBLÉM č. 2)  Vlasy se protahovaly do vnitřní čási paruky a tím z paruky udělaly nenositelnou.

PROBLÉM č. 3)  Paruky nebyly vždy profesionálně vyrobeny. Paruka občas nepadla na hlavu, spíše z hlavy padala a muselo se s žadatelkou často paruku doupravovat, což bylo časově náročné. V několika případech i zvolený materiál typu byl nevhodný – kousal, svědil a byl podlepený silikonem, který vůbec na paruku nepatří, takové paruky jsme zcela měnili za jiné. Použití silikonu označujeme vyloženě za humpoláckou prací, s kterou jsme se u některých českých vlasenkářů setkali a již jsme poučeni, že takové paruky nechceme.

PROBLÉM č. 4) Celkový vzhled paruky nebyl ideální, paruky se v některých případech i cuchaly a byly neforemné

Myslíme si, že toto je dostatek důvodů, proč jsme se rozhodli přejít zcela k profesionálům. Paruky budou perfektní, jejich hodnota nevyčislitená. Cena bude stále dotovaná na minimum nákladů spojené s výrobou a poštovným. Pro nemocné budou vždy zdarma, ikdyž v obchodě by za ně zaplatili od 20 000,- do 50 000,- Kč. 

Ukázky výrobků z prvního roku fungování: 

montura2montura5skorohotovo3montura3


Paruky vyráběné nyní v roce 2018, po prvním roce zkušeností: 

Společnost ProfiBeauty s.r.o., která nám paruky zajišťuje: "První rok byl o tom naučit se s parukami pracovat, naučit se měřit obvod hlavy tak, aby montura seděla na milimetr. Naučit se vybrat zdravotně nezávadný tyl, který se používá na výrobu paruk pro onkologický nemocné. Naučit se šít správně celou tylovou čepici, do které se vlasy poutkují. Naučit se PEVNĚ poutkovat vlasy do tylu, tak aby se nevyčesávaly a neprotahovaly se do vnitřní části. Vyrábět paruky rychle a dělat více radosti kolem sebe."

Co se bude dělat jinak?
1) všechny paruky budou vypadat jednotně
2) tylová čepice je vyrobena na míru všem velikostem v dostatečném množství dopředu abychom urychlili poutkovací proces a celkovou dobu čekání na paruku
3) nově se používají k výrobě převážně vlasy dosahující délky 35 cm a delší.
4) paruky budou tak pohodlné na nošení, že jejich nositelka neucití na hlavě nic, jen nabude seběvedomí a sílu, kterou jí její ztráta vlasů vzala
5) paruky budeme vyrábět z vlastních vlasů žadatelky, která o vlasy přišla – nebude pravidlem, ale bude to možností.
6) všechny paruky budou vždy a zpravidla vyrobeny z vlasů od dárců, jako tomu bylo i v prvním roce 2017 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POROVNÁNÍ VE ZHOTOVENÍ OBOU VARIANT PARUK Z VÝROBY SI MŮŽETE SHLÉDNOUT VÝŠE. DOUFÁME, ŽE PARUKY BUDOU DĚLAT JEN RADOST A POMŮŽEME TAK VŠEM ŽENÁM, KTERÉ O VLASY PŘIŠLY. 

Co je vlastně ručně celopoutkovaná paruka – plná vlasová náhrada

Provedení celopoutkové paruky je vysoce precizní a náročná práce, ale výsledek je ohromující. Co znamená celopoutkované? Vlásenkář bere vlásek po vlásku a vytváří jednolitvé uzlíky na parukovém tylu/montuře. V zadní části se poutkuje pomocí dvou a více vlasů. Tak či tak se jedná o velmi náročný úkon, na který málokdo z nás má trpělivost, zručnost a nadání. Našich vlásenkářů si také za to velmi vážíme a ceníme. Celopoutkovaná paruka se vyrábí 2-3 týdny při minimálně 8 hodinové práci denně. Již z odvození názvu výrobku je patrné, že se  jedná o paruku, která po celém obvodu montury má jednotlivé uzlíky a tím zajišťuje maximální diskrétnost při nošení. Takovéto paruky budeme v roce 2018 vyrábět.

 


Syntetické paruky (Z UMĚLÝCH VLASŮ)

Níže pouze pro ukázku syntetické paruky, včetně uvedení výhod a hlavních nevýhod. 

Výhody:

 • cena – jsou levnější než přírodní vlasy a to podstatně 
 • dostupnost barev je téměř neomezená
 • syntetické barvy nevyblednou
 • jsou o něco lehčí než paruky z přírodních vlasů

Nevýhody:

 • nevýhodou je zejména nepřirozenost těchto paruk
 • je nutné se vyhnout extrémnímu horku, a to i z vysoušeče vlasů, zejména pak vlasy ničí žehličky a kulmy
 • přebarvit syntetické paruky se nedoporučuje
 • nošení úmělých paruk není tak komfortní
 • narozdíl od přírodních paruk je styling prakticky nemožný – modakrylová vlákna (např. kanekalon) mohou při kontaktu v vyšším teplem shořet nebo se zkroutit
 • zakázkově nelze přesně na míru určit styl česání, pěšinku atd. jako tomu je u zakázkové výroby přírodních paruk viz. výše. 

 

detail       synteticka

VLEVO: detail strojně našitých vlasů

VPRAVO: syntetická paruka